Natłok myśli. Natłok spraw. Czujesz się jak pogrążony w mule? Ociężały, ospały, ciągle zmęczony? Z Twoim zdrowiem wszystko w porządku, ale stale czujesz się ,,przymulony”? Może być tego jeden, ale niebywale ważny powód!

W twoim mieszkaniu / domu / przestrzeni, jest natłok przedmiotów, do których jesteś emocjonalnie przywiązany! I ta energia snuje się koło Ciebie odbierając Ci siły witalne. Nie lubisz sprzątać? Spróbuj zacząć praktykować Dan-Sha-Ri! Zacznij traktować siebie jak gościa największej rangi w swoim własnym domu.


Uporządkowanie świata widzialnego wywiera wpływ na świat niewidzialny.


Minimalizm jako droga do czystego umysłu

Odkąd zaczęłam zadawać sobie pytanie ,,PO CO MI TO?” moje życie zaczęło się zmieniać. Solidna selekcja przedmiotów w moim mieszkaniu podziałała jak katharsis. Praktyka duchowa polegająca na selekcjonowaniu i stopniowym usuwaniu z przestrzeni przedmiotów oczyszcza na bardzo głębokich poziomach.

Jasno opisuje to japońska sztuka Dan-Sha-Ri, która przedstawia proces wyłaniania się naszego prawdziwego ,,JA” z gęstych i opornych obszarów.


Oto etapy postępowania:

DAN, czyli ODRZUCANIE

Wyraź sprzeciw wobec nieporządanej obeności nowych, bezużytecznych przedmiotów w Twoim życiu.

SHA, czyli WYRZUCANIE

Dokonaj selekcji i uważnie pozbądź się przedmiotów, które zagracają Twój dom (i Twoje życie).

RI, czyli UWOLNIENIE

Koniec przywiązania do rzeczy. Twoje JA trafi do waszej wygodnej przestrzeni spokoju i wolności.


W oczyszczeniu Twojej przestrzeni pozwoli Ci wnikliwa analiza swoich mechanizmów emocjonalnych. Te 3 typy zachowań pozwolą Ci dokonać autodiagnozy.

3 typy ,,zbieraczy” – którym jesteś najczęściej?

Który z tych schematów zachowań najbardziej do Ciebie pasuje? Być może rozpoznajesz wszystkie 3 lub dominują 2. Większość z nas w różnym stopniu należy do każdego z modeli.

TYP 1: Ucieczka od rzeczywistości

Jesteś zbyt zajęty i nie masz czasu, żeby zostać w domu i wziąć się do porządkowania i selekcji. Dom jest źródłem niezadowolenia. W rzeczywistości to nie z powodu braku czasu nie zostajecie w domu, tylko szukacie sobie zajęcia, żeby z niego wyjść.

Dotyczy to wielu przypadków. To zaklęte koło: im mniej czasu spędzasz w domu, tym większy panuje w nim bałagan, a im większy bałagan, tym mniejszą macie ochotę, żeby spędzać w nim czas.

TYP 2: Silne przywiązanie do przyszłości

Masz skłonność do magazynowania reliktów przeszłości, które w obecnej chwili nie są potrzebne. Przechowujecie albumy ze zdjęciami, albo sportowe trofea z podstawówki, żeby pokazać je przyszłym pokoleniom.

Wielu zbieraczy tego typu stara się ukryć w ten sposób obsesję na punkcie szczęśliwych lat, które minęły. 

Mają problem ze stawieniem czoła obecnej sytuacji. Cechy tego typu często idą w parze z ucieczką od rzeczywistości.

TYP 3: Lęk przed przyszłością

Inwestujesz w przedmioty, bo myśl o tym, co może wydarzyć się w przyszłości, wzbudza w Tobie lęk. Szczególną cechą osób z tej kategorii jest magazynowanie rzeczy codziennego użytku – chociażby chusteczek higienicznych – w kompletnie nieadekwatnych ilościach.

Kiedy nie posiadasz zapasów, czujesz niepokój i przygnębienie. Ze wszystkich trzech typów lęk przed przyszłością jest najpowszechniejszy.

Porządki i selekcja jako medytacja w ruchu – co Cię łączy z tymi przedmiotami?

Przeglądając rzeczy obserwuj jakie relacje wiążą Cię z tymi przedmiotami. Nie musisz pozbywać się wszystkiego od razu, a wręcz lepiej jest robić to etapami.

Stopniowo pogłębisz zaufanie do siebie i odzyskasz wewnętrzny spokój. To naprawdę jest takie proste!


Sposób, w jaki traktujesz siebie, ukazuje się najpierw w świecie widzialnym. Jeżeli relacja, jaką utrzymujesz ze swoimi przedmiotami poprawi się, dalsze, pozytywne zmiany pojawią się naturalnie.


Zgłębienie zawartości Twoich szaf i szuflad wypłynie korzystnie nie tylko na Twoją świadomość, ale również na relacje z innymi.