Wpis gościnny z cyku ,,Śladami przeszłości”

Tekst opublikowany za zgodą autora. Dziękuję za przekazywanie wspaniałej wiedzy!

Więcej ciekawostek na temat prawdziwej historii Ziemi znajdziesz na profilu FB Śladami Przeszłości. Gorąco zachęcam do polubienia profilu!

FB: Śladami Przeszłości


Sejmograf – nowoczesna technologia, czy znane od wieków urządzenie?

Gdy usłyszymy o sejsmografie, to na myśl przychodzą nam współczesne urządzenia z wykorzystaniem naszej technologii. Na świecie znajduje się urządzenie o nazwie houfeng, które znajduje się w sali wystawowej Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Tworcą wynalazku był Zhang Heng, który wykonał pierwszy sejsmograf na świecie w roku 132 n.e.

Wykonany był z czystej miedzi i wyglądał jak wielka filiżanka z pokrywką.

Powierzchnia przyrządu ozdobiona była odlewem ośmiu smoków, których ciała skierowane były pionowo w dół, a głowy wskazywały osiem kierunków (wschód, południe, zachód, północ, południowy wschód, południowy zachód, północny wschód i północny zachód). Każdy ze smoków miał w pysku miedzianą kulę.

Na podeście pod pyskami smoków znajdowało się osiem miedzianych ropuch. Ich otwarte pyski unosiły się ku smokom. Wnętrze sejsmografu było misternie skonstruowane. Gdy trzęsienie ziemi miało miejsce w określonym kierunku, wskazujący ten kierunek smok otwierał pysk, a kula wpadała w pysk ropuchy, co autonomicznie wskazywało kierunek trzęsienia ziemi.

Dziwi fakt, skąd tak dawno temu wiedzieli o czymś takim jak fala sejsmiczna? Konstruując takie urządzenie, wynalazca musiał mieć pojęcie na temat tego zjawiska.

Jak widzimy, dawniej ktoś posiadał wiedzę, jak wykonać zaawansowane urządzenie bez elektryki i współczesnej technologii.

Myślano, że urządzenie nie działa gdy w roku 138 n.e smok wskazujący na zachód wypluł swoją kulę.

Zgodnie z oczekiwaniami tego dnia nastąpiło trzęsienie ziemi w Longxi (w obecnej prowincji Gansu), tysiąc mil od Luoyang. Był to pierwszy raz, gdy ludzkość wykorzystała skonstruowany przez siebie przyrząd do przewidzenia trzęsienia ziemi.

Kto wie ile podobnych lub bardziej zaawansowanych urządzeń przepadło lub zostało zniszczonych przez wieki?

FB: Śladami Przeszłości