https://ogrodybuddy.pl/

Wpis gościnny. Dziękuję autorowi, Maciejowi Widomskiemu z www.ogrodybuddy.pl za zgodę na publikację!

Ogrody Buddy – Projekty zieleni wykonywane zgodnie z zasadami Feng Shui

https://ogrodybuddy.pl/
https://ogrodybuddy.pl/

Koncepcja elementów według Feng Shui

Wszystko co widzisz dookoła siebie, składa się z PIĘCIU pra tworzyw. Chińska sztuka aranżacji przestrzeni – Feng Shui, opiera się na koncepcji 5-ciu elementów, czyli tak zwanych 5-ciu przemian.

Podstawowe Elementy to:

  • Ogień,
  • Ziemia,
  • Metal,
  • Woda
  • Drzewo.

Owe tworzywa, mimo iż przejawiają się w świecie fizycznym, nie powinny być traktowane jako coś stałego, a raczej jako pewne formy energii o specyficznych charakterystykach. Jako, że cały widzialny świat zbudowany jest z tych 'substancji’, to w zależności od tego w jakich proporcjach występują w danej przestrzeni, to w taki a nie inny sposób będą na Nas oddziaływały.

Inaczej czujemy się w pokoju pomalowanym na czerwono, a inaczej w takim, gdzie dominuje zieleń. Wynika to z tego, iż Pięć elementów manifestuje się w kształtach, barwach oraz formach, które budują  pewnego rodzaju specyficzne napięcie, które my ludzie odczuwamy i na podstawie tych odczuć reagujemy.

Można zatem powiedzieć, że otoczenie w jakim przebywamy wywołuje w Nas pewne stany emocjonalne, a w zależności od tego w jakim stanie przebywamy, będziemy różnie reagowali na sytuacje, w których się znajdujemy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób używać tych energii, aby w świadomy sposób korzystnie wpływać na swoje życie, poprawiając różne jego aspekty, śledź nowe artykuły na Blogu strony www.ogrodybuddy.pl.

Dziś dowiesz się czym jest Element Ognia. 

5 elementów wg. Feng Shui
5 elementów wg. Feng Shui

Energia ognia w Feng Shui

Ogień to energia zmiany. Pierwiastek inicjujący różne procesy, transformacje, ruch, ekspansję. Ogień to dynamika, coś nagłego, silna reakcja na zewnątrz. Ogień pobudza, inspiruje, daje motywację do działania, ale również może być źródłem wewnętrznego niepokoju.

Energia ognia, musi być pod ciągłą kontrolą, nie wolno zostawić jej bez opieki, gdyż podobnie jak małe dziecko, w takiej sytuacji może coś zniszczyć, spowodować problemy.

Dobrą metaforą działania tej energii może być sytuacja, kiedy chcemy upiec kiełbaskę w ognisku. W momencie, kiedy uważnie przyglądamy się procesowi pieczenia, ogień działa na Naszą korzyść i w efekcie uzyskujemy smaczny pokarm. Natomiast jeżeli przestaniemy zwracać uwagę na to co się dzieje, wówczas ogień spali kiełbaskę, następnie kij na którym była kiełbaska, a potem przy odpowiednich warunkach, może spalić całe obozowisko a nawet okolicę. Dokładnie w ten sposób funkcjonuje energia tego elementu.

Ogień musi być zawsze pod kontrolą!

Energia ognia w Feng Shui
Energia ognia w Feng Shui

Jak przejawia się element ognia według Feng Shui?

Element ognia to wszelkiego rodzaju kształty ostre, spiczaste, formy o wyraźnie kanciastej budowie, jak np. piramidy.

Są to linie zamaszyste, ekspresyjne, nagłe pociągnięcia pędzla, szybkie, poszarpane, urywane maźnięcia. Kolor czerwieni i wszystkie jego odcienie.

Szybkie tempo w muzyce, wysokie tony,  akordy budujące napięcie, wywołujące efekt narastania. Nieregularna, rozmierzwiona fryzura, ostre, wyraziste smaki, dynamiczny, pełen pewności siebie ruch, krzyk, wrzask, gniew, złość, radość, euforia, szał.

Jak widzisz, energie przejawiają się – manifestują w widzialnej rzeczywistości jako różnego rodzaju noformy – obiekty/zjawiska, które możemy dotknąć, zobaczyć czy też odczuć za pomocą zmysłów.

Jednakże aby dobrze zrozumieć jak owe energie funkcjonują, należy porzucić świat form i zanurzyć się pod powierzchnie symboli, do wnętrza, w głąb ludzkiej psychiki, ponieważ to tam dzieje się cała magia.

energia ognia w feng shui
Jak przejawia się element ognia według Feng Shui?

Kiedy wprowadzić element ognia do swojej przestrzeni?

Przede wszystkim, jeżeli w Twoim życiu wszystko dobrze się układa, sprzyja Ci szczęście i niczego Ci nie brakuje, wówczas nie należy ingerować.

Jeżeli natomiast potrzebujesz zmiany, w Twoim życiu pojawiła się pewnego rodzaju stagnacja, jesteś osobą nieśmiałą, chcesz poznać kogoś nowego, pragniesz tworzyć, szukasz inspiracji, jesteś artystą lub chcesz zwiększyć ilość klientów w Twojej firmie, wówczas energia ognia będzie dobrym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, że najlepszym wyjściem, będzie udanie się po radę do eksperta, ponieważ tak jak napisałem wcześniej, nadmiar ognia może Cię spalić, wyczerpać energetycznie i doprowadzić do sytuacji, w której zamiast stagnacji, wokół Ciebie zapanuje chaos.

Bardzo dużo zależy również od tego, jakie żywioły opisują konkretną osobę, której dotyczy zmiana, ponieważ jest to indywidualna kwestia, związana z naturalnym, wrodzonym potencjałem energetycznym każdego człowieka.

Pomimo tego, iż pewne cechy charakteru, niejako wskazują dominujące potencjały energetyczne danej osoby, to za każdym razem warto jest to dokładnie sprawdzić, aby nie okazało się, że zamiast pomóc w poprawie jakości życia, w pewnym sensie 'dolewamy oliwy do ognia’ i uzyskujemy pogorszenie stanu rzeczy.


Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, podziel się nim ze znajomymi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat wpływu otoczenia na Twoje życie, śledź uważnie wpisy na Blogu. Miej dziś wspaniały dzień.

 

Autor: Maciej Widomski

Facebook: Ogrody Buddy

Instagram: ogrody_buddy

ogrodybuddy.pl