kakao ceremonialne efekty (1)

Kakao do Ameryki Południowej przywiezione zostało przez Olmeków w 1900 p.n.e. Zwane  było „czarnym złotem Majów” ponieważ z uwagi na jego wyjątkowy i drogocenny charakter służyło nawet jako waluta. Starożytni Majowie i Aztekowie używali go do celów ceremonialnych. Wierzyli, że Ci którzy będą pili kakao uprawiane z czystymi duchowymi intencjami poprzez medytację mogą połączyć się z wiedzą przodków i czerpać nauki z ich ziemi oraz od duchów opiekuńczych.

_________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Szymona z godlikeforyou.com, który z kakao pracuje od ponad 6 lat i zajmuje się dystrybucją kakao ceremonialnego z plemienia Arhuaca z gór Sierra Nevada (Kolumbia).

_________

Co to jest kakao ceremonialne? Czym się różni od zwykłego?

Kakao pochodzi z rodziny ślazowatych i nosi nazwę Theobroma (łac.pokarm bogów). Roślina ta rośnie w obszarach tropikalnych, pochodzi z Ameryki Południowej, ale w Ameryce Środkowej znalazła swoje stałe miejsce będąc wykorzystywana w celach ceremonialnych.

Kakao jest znane i popularne na całym świecie, ale niewielu wie, że jest rośliną duchową, że od około 3000 lat jest czczona i uważana przez Majów i Azteków za nauczyciela (Teacher Plant). Kakao otwiera naszą świadomość na uniwersalne mądrości.

Zwykłe kakao, które kupujemy w sklepie to produkt przetworzony, odtłuszczony. Wartości odżywcze oraz zawartość teobrominy w takim wyrobie są dużo niższe niż w surowej, nieprzetworzonej paście.

Kakao ceremonialne to rodzaj pasty kakaowej wytwarzanej w tradycyjny sposób z najwyższej jakości surowych ziaren kakaowca. Napój Bogów posiada aksamitny, a zarazem bardzo intensywny smak, świeżość oraz organiczny charakter. Tworzy unikalną kombinację dla zmysłów i ciała.

pasta kakaowa surowa kakao ceremonialne (1)
Sztabka surowej pasty kakaowej i przygotowane do wypicia porcje napoju

Takie kakao różni się smakiem od kakao, które znamy ze sklepów. Jest gęste, tłuste, wyraziste, nieco cierpkie w smaku. Przygotowany napój jest bardzo sycący i treściwy.

Jak działa kakao ceremonialne?

Praca z energią Bogini Ixcacao dodaje witalności, działa pobudzająco, usprawnia przepływ krwi w całym ciele. Jest znana jako potężny środek otwierający serce, pomagająca wejść w głębokie połączenie z bliskimi nam osobami oraz w intymny związek z własnym wnętrzem, emocjami i uczuciami. Cudownie wspiera praktykę medytacji, jogi, wewnętrzny rozwój oraz połączenie z Wyższym Ja.

Napój Bogów uważany był od dawna za silny afrodyzjak ze względu na zawartość składników o działaniu euforycznym.
Pasta kakaowa w swoim składzie zawiera dobrze przyswajalne substancje czynne oraz duże ilości związków mineralnych takich jak cynk, żelazo, magnez i potas dzięki czemu zachowuje wysoką wartość odżywczą. Zalecana jest szczególnie dla kobiet, osób aktywnych, a także dla wegan i wegetarian, ponieważ dobrze wpływa na budowę elementów krwi, dotlenienie i regenerację.
Owoce kakaowca
Owoce kakaowca
Pasta kakaowa to również źródło kwasów omega-6 oraz fenyloetyloaminy (PEA) – związku poprawiającego koncentrację i pamięć. Zawiera także organiczny alkaloid o nazwie anandamid (neuroprzekaźnik), który wydziela się w czasie snu i relaksu. Regularne spożywanie ceremonialnego kakao może przyczynić się do poprawy samopoczucia oraz wzmocnienia ogólnej kondycji psychofizycznej.

 

Ciekawą informacją jest fakt, że kakao zawiera także hormon zbliżony do endorfin, czyli tzw. anandamid po spożyciu, którego pojawia się dobre samopoczucie. Ze względu na składniki wywołujące euforię, działanie kakao może być bardzo głębokie

 

Psychoaktywna teobromina – magiczny składnik kakao ceremonialnego

Teobromina (3,7-dimetyloksantyna) to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów purynowych. Występuje naturalnie przede wszystkim w ziarnach kakao (ok. 1,8%). W roślinach towarzyszy jej często kofeina, np. w herbacie i yerba mate. Gorzka czekolada zawiera około 10 gramów teobrominy na kilogram, a mleczna – około 5 gramów. Surowa pasta kakaowa, czyli tzw. kakao ceremonialne, zawiera teobrominy najwięcej.

Theobroma dosłownie znaczy „pokarm bogów”. Według Majów, duch tej rośliny jest uważany za potężną istotę. Do dzisiaj wielu potomków majów, używa kakao do szamańskich rytuałów.

Nie jest używane jako pokarm, a raczej jako roślina lecznicza. Jest to medycyna przemiany i pokoju.

Zawarta w kakao teobromina pozwala rozjaśnić umysł, działa lekko pobudzająco, zwiększa również wydzielanie neuroprzekaźników serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny.
godlikeforyou.com – 100% prawdziwa pasta kakaowa

Wpływ Ceremonialnego Kakao na emocje

Ze względu na składniki wywołujące euforię, działanie kakao może być bardzo głębokie. Wszystko odczuwa się intensywniej w ciele fizycznym i emocjonalnym, w tym świadomość najgłębszego poczucia siebie i Serca.

Doświadczenie miłości i empatii można poczuć głębiej, Serce otwiera się niczym kwiat. Dzięki temu ciało może zostać zalane wieloma emocjami zgromadzonymi w Sercu, jednak niektóre z nich mogą być bolesne, należy być na to przygotowanym.

Nie zawsze jest to łatwe doświadczenie. W trakcie Ceremonii Kakao odrywają się stare warstwy bólu. Natomiast kakao ułatwia wzbudzenie silnego poczucia własnej miłości i dlatego ostatecznie zawsze pojawia się głęboka wdzięczność.

W innych momentach sama ekstaza może być opisana jedynie jako boskie doświadczenie, poprzez które doświadczyć możemy otwarcia Serca i poszerzenia świadomości.

Ceremonia Kakao – jak wygląda tradycyjny rytuał ?

Najczęściej Ceremonia Kakao zaczyna się od siedzenia w kręgu w celu uczczenia ducha Kakao za pomocą modlitwy i pokornej prośby o wysłuchanie intencji. Osoby, które uczestniczą w spotkaniu nawiązują relację pełną szacunku i zaufania do siebie oraz tego co wydarza się w trakcie ceremonii.

Kakao Ceremonialne podawane jest w postaci płynnej i wypijane wspólnie. Do ceremonii należy zapewnić najwyższej jakości kakao, uprawiane w najczystszych warunkach i zebrane oraz przygotowane z miłością. Uroczysta dawka to około 1 – 2 uncji kakao, zmieszanego z wodą do picia

ceremonialne kakao efekty ceremonia (1)
Ceremonialne podanie kakao

Uzdrowienie oraz otwarcie Serca następuje w trakcie medytacji lub też w dźwięku. Następnie uczestnicy przystępują do dzielenia się tym, co chcą puścić i do czego wzywają ducha Kakao, co tworzy intencję podróży. Jest to bardzo bezpieczna i intymna przestrzeń. Uczestnicy ceremonii często są zaskoczeni tym, jak bardzo mogą się otworzyć.

Zwłaszcza, gdy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że wszyscy jesteśmy dla siebie lustrem, wszyscy jesteśmy ludźmi z takimi samymi lękami i cierpieniem, mamy te same nadzieje i marzenia. Ceremonia kończy się tańcem, podczas którego kakao dodatkowo aktywuje się w ciele i Sercu, umożliwiając rozwój prawdziwie transformacyjny i ekstatyczny.

Zalecamy kakao pić z intencją, w odpowiednim gronie osób i z nastawieniem na odebranie pewnego rodzaju życiowej lekcji. Zadbaj o klimat spotkania z kakao włączając radosną muzykę. Przygotuj napój, zrelaksuj się i daj się ponieść energii kakao.

Jak przygotować kakao ceremonialne?

Wbrew pozorom to bardzo proste!

Przygotowanie kakao ceremonialnego krok po kroku:

  • odmierzamy porcję (1 os.- około 20-40 g) – kakao ceremonialne można kupić na godlikeforyou.com
  • na początku należy drobno rozkruszyć pastę kakaową, można drobno pokroić nożem lub zetrzeć na tarce
  • następnie przygotowujemy dobrej jakości wodę mineralną ok. 150-300 ml 1 os. i podgrzewamy do max.80 stopni Celsjusza
  • wrzucamy nasze rozdrobnione kakao i mieszamy aż się rozpuści, przy większej ilości polecam wspomóc się shakerem (okazuje się że ostrze blendera utlenia i niszczy składniki kakao)
  • do kakao można dodać szczyptę chili i miód, nie polecam cukru ani mleka ponieważ zmniejsza jego działanie (ewentualnie mleko roślinne)

Gdzie kupić kakao ceremonialne i skąd czerpać wiedzę?

Jeśli temat ceremonialnego kakao Cię interesuje zapraszamy do dołączenia do grupy na Facebooku ,,Pijemy kakao ceremonialne”.

Znajdziecie tam sporo ciekawych informacji i możesz zadać pytania, które przychodzą Ci do głowy.

Więcej informacji na temat kakao znajdziesz także na profilu Napój Bogów Ceremonialne Kakao.

Kakao bardzo dobrej jakości dostaniesz kontaktując się bezpośrednio z Szymonem z godlikeforyou.com.

________________

Autorką wyżej zamieszczonych tekstów jest Katarzyna Fizia, dietetyk i specjalista medycyny chińskiej (Instytut Dietetyki i Profilaktyki Zdrowia Shi Liao).

Redakcja i skład artykułu: Izabela Kaczmarska

Nadzór merytoryczny: Szymon Kurowiak

gleboka swiadomosc grupa
Poziel się swoimi doświadczeniami!