Kanna (sceletium tortuosum) - afrykańska roślinna na stres, zmęczenie, lęki I depresję

Sceletium tortuosum (L.) N.E.Br. (Mesembryanthemaceae), powszechnie znana jako Kanna lub Kougoed, jest lokalną rośliną leczniczą w Republice Południowej Afryki, w szczególności dla rdzennych plemion San i Khoikhoi. Obecnie roślina ta zyskała dużą popularność i reputację na całym świecie dzięki swoim zdolnościom do wspierania dobrego samopoczucia poprzez łagodzenie stresu i działanie uspokajające.

W tym wpisie:

 1. Kanna – niezwykłe właściwości rośliny zawierającej mesembrynę
 2. Historia zastosowania Kanny
 3. Kanna – lecznicze właściwości Sceletium tortuosum
 4. Kanna – działanie regulujące ośrodkowy układ nerwowy
 5. Przecwizapalne i cytoprotekcyjne właściwości kanny
 6. Kanna – jak stosować tą roślinę?

Kanna – niezwykłe właściwości rośliny zawierającej mesembrynę

Sceletium znane jest jako „Kanna, Channa i Kougoed”, co oznacza coś do żucia lub nadającego się do żucia. Roślina ta jest tradycyjnie znana ze swojej zdolności do podnoszenia nastroju, zmniejszania stresu, napięcia, działania przeciwlękowego i właściwości uspokajających.

Kanna to produkt zawierający ekstrakt rośliny Sceletium Tortuosum, która ma w swoim składzie mesembrynę – dobroczynny alkaloid o szeregu zdrowotnych i adaptogennych właściwości, potwierdzonych w badaniach naukowych

Mesembryna jest całkowicie legalna w naszym kraju. Nie jest toksyczna i nie uzależnia fizycznie.

Różne badania wykazały, że ekstrakty z tej rośliny mają liczne właściwości biologiczne, a wyizolowane alkaloidy z Sceletium tortuosum są obecnie stosowane jako suplementy diety do celów leczniczych i spożywczych. Ponadto, obecne badania koncentrują się na komercjalizacji kanny ze względu na jej leczenie w klinicznym lęku i depresji, zaburzeniach psychologicznych i psychiatrycznych, poprawie nastroju, promowaniu relaksu i szczęścia.

Ponadto, kilka badań skupiło się na izolacji i charakterystyce różnych korzystnych związków bioaktywnych, w tym alkaloidów z rośliny Sceletium tortuosum. Kanna została poddana przeglądowi ponad dekadę temu i nowe dowody naukowe publikowane od 2008 roku, potwierdzają lecznicze właściwości kanny, południowoafrykańskiego botanicznego atutu.

Kanna (Sceletium tortuosum) - afrykańska roślinna na stres, zmęczenie, lęki i depresję
Kanna (Sceletium tortuosum) – afrykańska roślinna na stres, zmęczenie, lęki i depresję

Historia zastosowania kanny

Historycznie, roślina była używana przez rdzennych łowców-zbieraczy San i Khoi do łagodzenia poczucia pragnienia, zwalczania zmęczenia oraz do celów leczniczych, społecznych i duchowych. Anegdotyczne zapisy wskazują, że ludy Khoikhoi i San używały tej rośliny od czasów starożytnych jako istotnej części rdzennej kultury i Materia Mediaca. Myśliwi zbieracze i pasterze używają S. tortuosum do wytrzymywania ataków myśliwskich i radzenia sobie ze stresem, który towarzyszy życiu w suchym i wymagającym środowisku ziemi Bushmanów, Namaqualand i Karoo. [1]

Historyczne doniesienia wykazały, że rośliny Sceletium są kulturowo wykorzystywane przez tradycyjnych uzdrowicieli do praktyk psychologicznych, duchowych i medycznych.

Kanna – lecznicze właściwości Sceletium tortuosum

Rdzenne rośliny lecznicze były kluczowym zasobem wykorzystywanym od wieków w różnych plemionach tubylczych na całym świecie. Większość mieszkańców RPA używa roślin do leczenia dolegliwości fizycznych i chorób/problemów psychologicznych.

Aktualne badania nad właściwościami biologicznymi i farmaceutycznymi Sceletium tortuosum, jak również bioaktywnych związków w niej zawartych (takich jak mesembryna) potwierdzają właściwości:

 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwutleniające,
 • przeciwdepresyjne,
 • przeciwlękowe,
 • inne znaczące efekty biologiczne.

Istnieje potrzeba przeprowadzenia dokładnej oceny bioaktywności i odpowiedzialnych związków bioaktywnych, co może pomóc we wzmocnieniu i potwierdzeniu znaczącej roli kanny w promowaniu zdrowego samopoczucia w tych stresujących czasach.


Sprawdzonej jakości kanna dostępna na >> www.neuronatural.pl <<


Ponadto, kanna jest stosowana w chorobach, takich jak bóle brzucha, bóle zębów, a niektórzy ludzie żują ją, palą, używają jej jako herbaty lub tabaki głównie na ciśnienie. [2]

kanna stres depresja nootrop

Kanna – działanie regulujące ośrodkowy układ nerwowy

Przeprowadzono wiele badań nad chemią alkaloidów S. tortuosum [3]. Roślina ta zawiera duży profil alkaloidów, takich jak:

 • mesembryna,
 • mesembrenon,
 • mesembrenol,
 • tortuozamina
 • i chennaina.

Alkaloidy zawarte w tej roślinie mają wpływ na szereg funkcje ośrodkowego układu nerwowego.

Na przykład etanolowy wyciąg z Kanna (Sceletium tortuosum) z oczyszczonymi alkaloidami mesembryną, mesembrenolem i mesembrenonem wykazał działanie hamujące wychwyt zwrotny serotoniny (5HT) i aktywność fosfodiesterazy4 (PDE4). Świadczy to o działaniu antydepresyjnym i przeciwlękowym tej rośliny. [4]

W innym badaniu wykazano, że podwójne działanie na wychwyt zwrotny 5-HT i PDE4 ma działanie przeciwlękowe poprzez szybkie tłumienie podkorowych obwodów zagrożenia [5]. Bennett i współpracownicy [6] wykazali ponadto skuteczność antystresową alkaloidów Sceletium, które oddziałując z enzymami centralnymi (MAO-A) zapobiegały steroidogenezie nadnerczowej poprzez blokowanie CYP17, 3βHSD i 17βHSD. Wykazało to zatem duży potencjał rośliny Kanna Sceletium jako środka antystresowego [6].

Ze względu na te właściwości kanna:

 • Obniża stany lękowe
 • Łagodzi stany depresyjne
 • Łagodzi stany obsesyjno-kompulsywne
 • Pomaga w leczeniu bulimii

Przecwizapalne i cytoprotekcyjne właściwości kanny

Bennett i współpracownicy [7] donoszą, że S. tortuosum wykazuje silne właściwości przeciwzapalne w kontekście chorób przewlekłych.

Ponadto, wysokie poziomy mesembryny ekstrahowanej z S. tortuosum wykazywały potencjalne właściwości cytoprotekcyjne i łagodne właściwości przeciwzapalne w warunkach ostrego zapalenia w przedziale obwodowym.

Udowodniono, że może ona również oddziaływać na specyficzne enzymy w szlaku syntezy steroidów kory nadnerczy i zmniejszać syntezę glukokortykoidów. Jest to istotne z punktu widzenia leczenia cukrzycy i otyłości, ponieważ etiologia obu tych schorzeń jest związana z przewlekle podwyższonym poziomem cytokin prozapalnych i glikokortykoidów [7].

kanna dzialanie efekty
Źródło: https://mg.co.za/article/2015-02-19-bushmen-cure-all-offers-locals-a-sustainable-income/

Kanna – efekty i odczucia po zażyciu

Rezultatem zastosowania kanny są nie tylko wspomniane właściwości wspierające zdrowie naszego organizmu, ale także, a może przede wszystkim, wyraźne uspokojenie umysłu przy jednoczesnym wzroście energii. Zaobserwować można subtelne rozluźnienie i ciepło w klatce piersiowej, jasność i trzeźwość umysłu oraz lepszy humor.

Kanna wycisza, pomaga się skoncentrować, rozluźnia i subtelnie, ale wyraźnie poprawia nastrój. To działanie obserwujemy już kilka minut po zastosowaniu. Być może to właśnie dlatego rdzenna ludność Afryki korzystała z tej rośliny, aby w naturalny sposób stymulować swoje zdolności poznawacze i łatwiej znosić, często trudne, okoliczności.

Właściwości kanny to także działanie empatogenne, czyli otwierające nas na relacje z ludźmi, odczuwanie życzliwości i współczucia. Zażycie kanny, podobnie do picia kakao ceremonialnego, pomaga nam otworzyć się na szczery, pochodzący z serca, dialog z drugim człowiekiem.

Kanna – jak stosować tą roślinę?

Kanna w postaci sproszkowanego esktraktu roślinnego dostępna jest w opakowaniach 1 gram (www.neuronatural.pl). Wystarcza na 50 porcji po 20 mg – co odpowiada 1,5 miesiąca codziennego stosowania. Zawartość alkaloidu Mesembryny w produkcie wynosi 2,5%.

Kannę zaleca stosować się poprzez waporyzację. Produkt należy wsypać do waporyzatora i ustawić na 188 stopni Celsjusza

Alternatywną możliwością jest podanie donosowe.

Korzystne okazuje się także picie naparu z suszu tej rośliny lub dodanie sproszkowanego ekstraktu do napoju (podanie drogą żołądkową).


Uwaga! Kanny nie należy łączyć z lekami SSRI oraz inhibitorami MAO!


kanna wlasciwosci antydepresyjne
Kanna – przebadany laboratoryjnie ekstrakt Sceletium Tortuosum

 


Źródła – badania naukowe na temat Kanna (Sceletium tortuosum)

[1] Dimpfel, W.; Schombert, L.; Gericke, N. Electropharmacogram of Sceletium tortuosum extract based on spectral local field power in conscious freely moving rats. J. Ethnopharmacol. 2016, 177, 140–147. [CrossRef] 

[2] Gericke, J. Evaluating the Antidepressant-Like Properties of Sceletium Tortuosum, Alone and as Adjunctive Treatment. Ph.D. Thesis, North-West University, Potchefstroom, SouthAfrica, 2019. 

[3] Murbach, T.S.; Hirka, G.; Szakonyine, I.P.; Gericke, N.; Endres, J.R. A toxicological safety assessment of a standardized extract of Sceletium tortuosum (Zembrin) in rats. Food Chem. Toxicol. 2014, 74, 190–199. [CrossRef]

[4] Carpenter, J.M.; Jourdan, M.K.; Fountain, E.M.; Ali, Z.; Abe, N.; Khan, I.A.; Sufka, K.J. The effects of Sceletium tortuosum (L.) N.E. 

[5] Terburg, D.; Syal, S.; A Rosenberger, L.; Heany, S.; Phillips, N.; Gericke, N.; Stein, D.J.; Van Honk, J. Acute effects of Sceletium tortuosum (Zembrin), a dual 5-HT reuptake and PDE4 inhibitor, in the human amygdala and its connection to the hypothalamus. Neuropsychopharmacology 2013, 38, 2708–2716. [CrossRef] 

[6] Bennett, A.; López, V.; Van Camp, A.; Smith, C. Sceletium tortuosum and depression: Mechanisms elucidated. Planta Med. 2016, 81, S1–S381. [CrossRef] 

[7] Bennett, A.C.; Van Camp, A.; Lopez, V.; Smith, C. Sceletium tortuosum may delay chronic disease progression via alka-loid- dependent antioxidant or anti-inflammatory action. J. Physiol. Biochem. 2018, 74, 539–547. [CrossRef]