mentalnosc ofiary jak sobie radzic

Każdy ma swoje problemy, czasem nawet bardzo duże. Wszystko jest dobrze, dopóki to narzekanie nie wymyka się spod kontroli, a problemy nie stają się sposobem na… osiąganie korzyści z robienia z siebie ofiary. Na czym polega kultura mentalności ofiary i jak samemu nie stać się ofiarą osoby z taką mentalnością?

Mentalność ofiary – czym charakteryzuje się osoba grająca ofiarę?

Wiele osób staje się niewinną ofiarą jakichś losowych zdarzeń czy napotkanych na swojej drodze nieodpowiednich osób. Jednak w przypadku wielu problemów niestety to ludzie są sami sobie winni – wiedzą to doskonale, ale czują się bezbronni, bez ochrony. Chcą, żeby ktoś inny zwrócił na nich uwagę, pomógł im, wsparł i otoczył opieką.

Zdają sobie sprawę, że ludzie chętnie pomogą, bo jest to bardzo pochwalane, a brak pomocy krytykowany. Wiedzą też, że mogą pomocy nie otrzymać, jeśli przyznają się, że sami doprowadzili do zaistnienia danej sytuacji. Udają więc ofiary, grają rolę, zrzucając winę na innych ludzi czy zrządzenie losu.

Uważają, że mają wyjątkowego pecha albo wiecznie zadają sobie pytanie, dlaczego to im się to przytrafiło. Wszystko po to, by zwrócić na siebie uwagę, poczuć się chronionym, wspieranym. Ludzie lubią to uczucie, kiedy są dla kogoś ważni i ktoś się o nich troszczy.

Z łatwością rozpoznają, kto odznacza się większą empatią niż inni i grają ofiarę, by osiągnąć swoje cele. Potrafią mocno wyolbrzymiać swoje problemy, nie potrafiąc dostrzec żadnych pozytywów w swojej sytuacji. Nierzadko używają nawet szantażu emocjonalnego, by wzbudzić poczucie winy w osobie, która odmawia im wsparcia.

Kiedy osiągają swój cel, zapętlają się i odgrywają swoją rolę, by to się nie skończyło. Tak rozwija się tak zwana tożsamość wiecznej ofiary czy też chroniczna mentalność ofiary. Takie osoby nazywane są „wiktymistami” od angielskiego „victim”, co znaczy „ofiara”. Na tym właśnie polega kultura mentalności ofiary.

Dlaczego dajemy się zmanipulować i tak chętnie pomagamy ofiarom?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, pomaganie innym jest dziś w społeczeństwie podziwiane i wychwalane, a nie udzielenie pomocy – krytykowane i potępiane.

Dlatego zwykle pomagamy, aby zyskać szacunek w oczach innych i nie popsuć sobie swojego wizerunku. Dlatego właśnie kultura mentalności ofiary uznaje za „społecznie dobre” bycie postrzeganym jako ofiara.

Można w niej zauważyć tendencję do podkreślania roli ofiary poprzez używanie takich zwrotów, jak: „biedactwo” czy „jak mógłbym nie pomóc?”. Nie mówiąc już o tym, kiedy sytuacja dotyczy bliskiej osoby. Dziecko może pomyśleć, że nie byłoby dobrym dzieckiem, gdyby nie pomogło własnej matce.

To wszystko łączy się z jednym – strachem, że inni będą o nas źle myśleć i źle nas traktować, jeśli nie pomożemy takiej osobie.

Jak nie dać się zmanipulować osobie z syndromem ofiary?

Nie jest łatwo rozpoznać czy osoba, którą napotkaliśmy rzeczywiście jest niewinną ofiarą pecha, losowego zdarzenia lub krzywdy ze strony innego człowieka, czy właśnie wiktymistą. Jeśli jednak uda nam się rozpoznać wiktymistę, nie możemy pozwolić mu na to, by nas zmanipulował.

Przede wszystkim nie możemy pod żadnym pozorem dać mu tego, czego chce i pozwolić na przejęcie nad nami kontroli. Jeśli to zrobimy, to będzie dla niego tylko i wyłącznie zachęta do odgrywania dalej swojej roli. Utworzy się błędne koło, a jego mentalność ofiary się wzmocni.

Należy wyjaśnić takiej osobie, dlaczego zmienia się swoje nastawienie do niego i zapewnić, że próbujemy mu pomóc wyjść z jego tak zwanej strefy komfortu. Jeśli wiktymista zrozumie powody zmiany naszego zachowania, może też zrozumieć, jakie korzyści z tego może zyskać.

Koniecznie musimy pamiętać o zachowaniu dystansu emocjonalnego. Będąc otoczonym przez takie negatywne osoby żyje się ciężko i jest to męczące, więc trzeba bronić się jak najmocniej przed ich wpływem, bo może się to naprawdę źle skończyć dla naszego samopoczucia, a może i nawet zdrowia psychicznego.

Zaproponujmy wiktymiście, by spróbował zrobić coś innego, na przykład pytając go, czy może zrobić coś inaczej niż robił dotąd albo czy potrafi zaakceptować to, że sam jest winny swoich problemów i nie każde zdarzenie jest wynikiem pecha czy zachowania innych ludzi.

Jeśli jednak wiktymista nie chce nic w sobie zmieniać, nie zmuszajmy go do tego i nie naciskajmy. Nie żyjemy tylko po to, by zadowalać innych. Pamiętajmy, że chroniczna mentalność ofiary to poważny problem i warto zachęcać takie osoby do kontaktu ze specjalistą. Pomoc psychologa może być nieoceniona.

Pamiętajmy o tym, że sami nie jesteśmy niczemu winni. Wiktymista swoimi działaniami specjalnie może powodować u nas takie poczucie, bo to jego najsilniejsza broń.

Warto nauczyć się odmawiać, w sposób grzeczny, ale stanowczy, bez zbędnych wymówek i tłumaczeń, które taka osoba łatwo może przeciwko nam wykorzystać.

Kultura mentalności ofiary powoduje nierzadko odrzucanie własnych marzeń, potrzeb czy pragnień, by pomóc komuś innemu.

Trzeba być tego świadomym, by móc się przed tym ochronić i potrafić zachęcić takie osoby do zmiany swojego postępowania i życia. Chroniczna mentalność ofiary nie jest klasyfikowana jako choroba, jednak może być podstawą psychologiczną do rozwoju tak zwanej osobowości paranoicznej.