metoda wima hoffa

Niezwykli ludzie są wśród nas. Całkiem blisko. Jednym z nich jest Wim Hof, człowiek który potrafi dokonać niesamowitych rzeczy ze swoim ciałem, dla którego temperatura nic nie znaczy, który kontroluje organizm na najwyższym poziomie. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

 

Kim jest Wim Hof – ,,Ice Man”?

Zacząć trzeba od odpowiedzi kim jest Wim Hof. Nawet jeśli słyszałeś jego nazwisko, niekoniecznie musiałeś się wgłębiać w szczegóły.

Wim Hoff jest Holendrem urodzonym w mieście Sittard niedaleko granicy niemieckiej z jednej strony i belgijskiej z drugiej.

Pochodzi z wielodzietnej rodziny, ma sześciu braci oraz dwie siostry, a sam obecnie posiada pięcioro dzieci – czwórkę z pierwszego małżeństwa i jedno z drugiego.

Jednak tym, co jest najważniejsze w życiu Wima Hofa są jego niezwykłe doświadczenia z lodem i nie tylko.

Zaczęły się wcześnie, kiedy jako siedmiolatek zaplanował zbudować igloo, lecz zasnął w śniegu narażając się tym samym na hipotermię. To skończyło się pobytem w szpitalu. Można powiedzieć, że to było jego pierwsze doświadczenie z ekstremalnym chłodem.

Kolejne wynikało już z jego własnych chęci. W wieku siedemnastu lat zanurzył się w lodowatej, pokrytej cienkim lodem wodzie i jak sam twierdzi, poczuł że coś się w nim przebudziło.

Wtedy już od pewnego czasu interesował się filozofią, jogą, karate, stając się bardziej wrażliwym na świat emocji i ducha. Po pierwszej, świadomej wizycie w lodowatej wodzie, poczuł że chce do niej wracać i wracał.

Co więcej przez następne 20 lat Hof uczył się kontroli nad ciałem, kształtował je oraz umysł.

Pływał w lodowatej wodzie, biegał boso po śniegu, kąpał się w kostkach lodu, przekraczając granice wystawiania ciała na mróz, niedostępną dla innych. To spowodowało, że zaczęto go nazywać człowiekiem lodu.

Niezwykłe osiągnięcia Wima Hofa

Wśród rekordów Wima Hofa znajdują się rekordy zaskakujące, związane oczywiście z zimnem.

Ma na swoim koncie najdłuższą kąpiel w lodzie z zanurzeniem ciała aż do szyi – ubrany był wówczas jedynie slipki. Taki rekord ustanawiał kilka razy, mianowicie trzy razy w 2008 roku, cztery razy w 2010 roku i dwa razy w 2011 roku.

Aktualny rekord wynosi aż 1 godzinę 52 minuty i 42 sekundy spędzone w lodowatej wodzie.

W czasie jednej z kąpieli udało się zmierzyć jego temperaturę przed i po. Spadła ona nieznacznie, z 37,7 stopni do 37,4 stopni.

To nie jedyny zaskakujący wyczyn. W 2009 roku Hof udał się na szczyt Kilimandżaro ubrany tylko w szorty i zdobył go w dwa dni, następnie wziął udział w maratonie za kołek podbiegunowym oraz został organizatorem wielkiego wyścigu bosonogich biegaczy na lodzie.

Wszystkie dokonania są niezwykłe i nawet wśród lekarzy badających możliwości „człowieka z lodu” powstało przekonanie, że panuje on nad swoim układem nerwowy i nad nerwem błędnym.

Metoda Wima Hofa – na czym polega?

Swoje osiągnięcia Wim Hof osiąga, przynajmniej tak twierdzi, dzięki metodzie bazującej na trzech elementach.

Są one znane od wieków i opierają się na metodach rozwoju umysłu, znanych jeszcze starożytnym. Mowa tutaj o technikach oddechowych i ćwiczeniach fizycznych mających swoją inspirację w jodze.

W tym zakresie Hoff nie odkrył niczego zaskakującego, lecz wzbogacił techniki fizyczne oraz oddechowe o dodatkowy element. Według niego to właśnie on stanowi klucz do sukcesu. Hof dodał ekspozycję na zimno.

Wszystkie treningi oddechu oraz jogi odbywał pod zimną wodą – zimnym prysznicem lub w zimnej kąpieli. Sam stwierdził, że to właśnie kontakt z lodowatą wodą pomógł mu zdobyć mądrość oraz kontrolę nad własnym ciałem.

Metoda medytacji w zimnej wodzie jest znana obecnie jako Wim Hof Method.

Oddychanie metodą Wima Hofa

Oddychanie przy metodzie Wima ma szczególne znaczenie, a dokładnie to, w jaki sposób się oddycha.

Potrafi przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia, jednak musi być poprawne. Według joginów oraz szamanów oddech jest łącznikiem między ciałem a umysłem.

Ćwiczenie oddechu nie tylko poprawia samopoczucie, lecz przynosi znacznie więcej korzyści.

Wim Hof zapewnia, że stosowanie jego technik oddechowych dodaje energii, zapewnia lepsze skupienie i koncentrację, poprawia jakość snu, wspiera krążenie krwi oraz układ immunologiczny, stopniowo dążąc do lepszej kontroli nad nim.

Dodatkowo udowadnia, że może ona spowalniać stany chorobowe, łącznie z takimi chorobami jak depresja, artretyzm, cukrzyca.

Zobacz jak stosować metodę Wima Hofa:

Zimne prysznice Wima Hofa

Każdy miał okazję świadomie lub przypadkiem zaznać zimnego prysznica. Większość ludzi wystrzega się ich, nie doceniając jak wielkie i pozytywne mogą mieć znaczenie.

Lodowata woda wywołuje w organizmie liczne, korzystne dla zdrowia reakcje.

Pobudza umysł do lepszej pracy, optymalizuje pracę układu immunologicznego, wzmacnia serce i układ krwionośny, zwiększa odporność na stres, ułatwia ćwiczenie silnej woli, a do tego poprawia wygląd skóry, która jest lepiej ukrwiona.

Wim Hof propaguje branie kąpieli wyłącznie w zimnej wodzie jako receptę na dobre zdrowie i poszerzenie świadomości.

Polecam zapoznać się z tą metodą i przetestować ją w praktyce – efekty niesamowite! Oddechy Wima Hofa i morsowanie to sposób na intensywną zimę.