Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer153896/public_html/glebokaswiadomosc.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer153896/public_html/glebokaswiadomosc.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer153896/public_html/glebokaswiadomosc.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer153896/public_html/glebokaswiadomosc.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Dziennik do autoterapii wdzięcznością

Dziennik do autoterapii wdzięcznością

Serwis edukacyjny.

Polecani terapeuci.

Pozostali terapeuci.

Święta Słowiańskie: Jare Gody, Noc Kupały, Święto Plonów, Szczodre Gody, Dziady.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer153896/public_html/glebokaswiadomosc.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39

Słowiańskie święta. Co i jak celebrowano podczas Jarych Godów, Nocy Kupały, Święta Plonów, Dziadów i Stada?

Rok obrzędowy Słowian był silnie związany z przyrodą, porami roku i zmianami zachodzącymi w naturze. Dlatego czas dzielono na miesiące letnie i zimowe, które wyznaczane były przez równonoce. To właśnie równonoc wiosenna zwiastowała nadejście ciepłej pory roku i rozkwit życia, a jesienna okres uśpienia, wegetacji i zimnych miesięcy. 

Słowianie nie mieli instytucji ściśle religijnych, ich obrzędy miały charakter społeczny. Religijność przenikała życie codzienne, gdyż wierzono, że siły boskie ingerowały w życie na ziemi. Dlatego właśnie święta i ich obrzędy skupiały się głównie na podtrzymywaniu dobrych kontaktów z bóstwami i zapewnianiu sobie pomyślności w życiu na ziemi.

Nasz Słowiański rok rozpocznijmy razem z nadejściem cieplejszych dni, czyli równonocą wiosenną.

Poznaj najważniejsze święta słowiańskie:

JARE GODY lub JARE ŚWIĘTO

Jaryło Jarowit. Autor DuszanB Jare Gody Jare Święto
Jaryło Jarowit. Autor: DuszanB

Nazwa wskazuje na silny związek z bogiem Jaryłą / Jarowitem. Był on bogiem młodości, sił witalnych, odrodzenia i energii życiowej. 

Obchody święta trwały od dnia równonocy wiosennej do najbliższej pełni księżyca. Rozpoczynały się hucznym pożegnaniem zimy. Symboliczne jej przedstawienie stanowiła kukła Marzanny, którą palono, a następnie topiono w rzece przy głośnych dźwiękach muzyki, śpiewu, krzyków, aby odstraszyć wszelkie pozostałości po zimie. W tym celu organizowano także generalne sprzątanie domostw i obejść, aby wypędzić zastałe po zimie zło, które mogło się gdzieś skryć. Stanowiło to symboliczne rozpoczęcie nowego cyklu życia. Zbierano też witki wierzbowe z których pleciono wiechcie, również służące do przepędzania zła.

Następnie palono ogniska na polanach i wzgórzach, aby przyśpieszyć nadejście ciepła i wiosny. Całe społeczności zbierały się świętując i ucztując. Były śpiewy i tańce. Malowano i ozdabiano też jajka, które symbolizowały nowe życie i odrodzenie. Przynosiły one dobrobyt i nową energię. 

Innym zwyczajem podczas Jarych Godów było smaganie młodymi witkami wierzby i polewanie się wodą, co oczyszczało z wszelkiego zła. Miało też dodać energii i witalności na nadchodzące miesiące.  

Zapewne dla większości obchody te brzmią dość znajomo. 

NOC KUPAŁY

Kolejne ważne święto przypadało w dniu przesilenia letniego. Zwane też było Kupałnocką. 

Obchody Nocy Kupały odbywały się cały dzień i całą noc, która była najkrótszą w roku. Wierzono, że to właśnie w tę noc rozkwita magiczny Kwiat Paproci, który przynosi niesamowite szczęście i bogactwo osobie, która go odnajdzie. Był to również świetny pretekst aby w tym dniu, przepełnionym miłością, radością i światłem udać się na nocny spacer po lesie z bliską sobie osobą. 

W tym wyjątkowym dniu oddawano cześć światłu, dlatego ważny element stanowił ogień. Rozpalano ogromne ogniska, w których palono specjalne zioła i przy których trwały zabawy i tańce. Dzień i noc wypełnione były skokami przez ogień, puszczaniem wianków na wodzie, świętowaniem na świeżym powietrzu. Był to czas poświęcony miłości, pomyślności i płodności. Zabawy sprzyjały łączeniu się w pary i płodzeniu potomstwa. Na przykład puszczanie wianków. Młode panny puszczały na wodzie udekorowany wianki, a kawalerowie starali się wyłowić wianek swojej wybranki. Natomiast wspólny przeskok przez ognisko symbolizował zawarcie związku małżeńskiego w oczach ludzi i bogów.  

Piękno i znaczenie tego święta sprawiły, że przetrwało ono aż po dziś dzień. Jego obchody są zdecydowanie uproszczone i skomercjalizowane, ale widocznie nadal głęboko zakorzenione w naszej słowiańskiej duszy.

Przykładowe obchody Nocy Kupały możecie przeczytać w książce „Rzeka”, mojego autorstwa („Rzeka” Karolina Milik www.karolinamilik.com). 

 

ŚWIĘTO PLONÓW lub DOŻYNKI

Święto Plonów przypadało na okres równonocy jesiennej, która to na naszych terenach zbiega się z okresem dojrzewania plonów na polach i obfitością roślin. Była to kolejna okazja do ucztowania, radowania się i  oddania czci naturze, która obdarowała lud swoimi darami.  Podczas słowiańskiego Święta Plonów pleciono pokaźny wieniec z zebranych zbóż, ale też kwiatów, jarzębiny i owoców, który symbolizował dostatek i pomyślność zbiorów. Czasami umieszczano w nim też żywy drób. Następnie najlepsza gospodyni lub żniwiarka niosła go na czele pochodu, który udawał się do świętego miejsca, aby poświęcić plony i doroczne zbiory. Na sam koniec procesja kierowała się na ucztę, aby wspólnie cieszyć się i korzystać z obfitych plonów. 

W zwyczaju było też pozostawianie pasa niezżętego zboża na polach, co miało stanowić ofiarę dla Matki Ziemi i symbolizować kontynuację cyklu życia.

Był to dzień dziękowania bogom za tegoroczne plony i składania ofiar z prośbą o jeszcze większą obfitość w następnym roku. Część zwyczajów dożynkowych również przetrwała do czasów współczesnych, podczas których urządzane są jarmarki i świętowanie z ozdabianiem bali zbóż. 

 

SZCZODRE GODY

szczodre gody slowianskie koledowanie
Źródło: https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2016/12/20/szczodre-gody-koljada-koleda-kraczun/

Jest to moment zwycięstwa światła nad ciemnością. Dzień przesilenia zimowego. Od teraz dni będą stawały się coraz dłuższe, a nocy będzie ubywać. Świetna okazja do urządzenia obfitej uczty i świętowania z najbliższymi przy wspólnym stole. 

Również w obchodach Szczodrych Godów dostrzeżemy wiele elementów, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Jednym z nich jest zostawianie pustego miejsca przy stole dla dusz zmarłych przodków. Kolejne to dzielenie się chlebem, układanie siana pod nakryciem stołu, czy dekorowanie pierwszego skoszonego snopu siana, ustawionego w domu w miejscu wieczerzy. Za dekorację służyły głównie orzechy i czerwone jabłka.  Dzieci otrzymywały też podarki w postaci orzechów, jabłek, czy placków w kształcie zwierząt. 

Był to okres odpoczynku, obżarstwa i spędzania czasu z najbliższymi. Słowianie odwiedzali sąsiadów i przyjaciół i wspólnie ucztowali. Podczas tych świąt szczególną uwagę przywiązywano do swoich przodków. Odwiedzano ich groby, zapraszano do ucztowania przy stole i zapalano ogniska, żeby dusze przodków mogły się ogrzać. 

Istniał też zwyczaj kolędowania, podczas którego obnoszono z domu do domu symbol rodzącego się słońca, śpiewając przy tym wesołe piosenki. 

Oprócz głównych świąt związanych z przesileniami i równonocami, istniały też inne okazje do świętowania. 

DZIADY TYLKO W LISTOPADZIE?

Słowianie dużą wartość przywiązywali do rodziny i więzów społecznych. To dlatego przodkowie i minione pokolenia stanowiły tak ważny element życia. Podczas większości świąt znajdowano chwilę na oddanie czci przodkom. Oprócz tego zmarli mieli swoje święta poświęcone wyłącznie dla nich. I zdecydowanie jeden raz w roku, nie był wystarczający na oddanie czci tym którzy odeszli.   

Nazwa Dziady pochodzi od określenia jakim nazywano duchy naszych przodków. Objęła ona również obrzędy, rytuały i zwyczaje poświęcone duszom osób, które odeszły. 

Do dnia dzisiejszego zachował się zwyczaj wspominania zmarłych na przełomie października i listopada. Były to Dziady jesienne. Wierzono, że w tym właśnie okresie dusze naszych przodków przybywają z zaświatów w odwiedziny. Należało je więc dobrze ugościć i pomóc w osiągnięciu wiecznego spokoju po drugiej stronie. 

W tym wyjątkowym okresie należało przestrzegać wielu zasad, aby nie zranić i nie zaszkodzić przybyłym duszom. Nie można było rozpalać w piecu, żeby zmarli mogli swobodnie przemieszczać się przez komin, zabronione było szycie i tkanie, żeby nie zaszyć i nie uwięzić dusz na tym świecie. Nie sprzątało się też resztek jedzenia ze stołów po wieczerzy i nie wykonywano gwałtownych ruchów. Wszystkie te czynności miały ułatwić przodkom wizytę w naszych domostwach. Często ucztowano też bezpośrednio na cmentarzach, zanosząc poczęstunek i napitek na groby. 

Popularne też były maski zwane kraboszkami, które symbolizowały zmarłych. Czyżby inspiracja dla halloweenowych dyń? Zapalano też świeczki w domach, na grobach i na rozstajach dróg, aby pomóc zmarłym trafić w odpowiednie miejsce. Ogień miał też chronić przed niechcianymi przybyszami, takimi jak demony, czy upiory.

Maski (kraboszki) symbolizujące duchy zmarłych. Fot. Gibich
Maski (kraboszki) symbolizujące duchy zmarłych. Fot. Gibich

Dawniej również w okolicach maja obchodzone były Dziady wiosenne. Niektóre źródła podają też, że cześć zmarłym oddawano nawet sześć razy w ciągu roku.

Wszystkie te zabiegi i ich częstotliwość miały na celu podziękowanie przodkom, za to że dzięki nim możemy istnieć na tym świecie. Była to też idealna okazja na proszenie ich o wstawiennictwo u bóstw w zaświatach.

STADO

Innym starosłowiańskim świętem, które przetrwało do dziś pod postacią Zielonych Świątków, było Stado. Obchodzone na przełomie maja i czerwca, kiedy wiosna była już w pełnym rozkwicie. Ludzie zbierali się, aby świętować płodne dni natury. Obchody potrafiły trwać cały tydzień, nazywany też rusałczym tygodniem, wypełnionym tańcem, śpiewem i zabawami. 

Czytając o wymienionych świętach ukazuje nam się obraz Słowian, jako narodu wesołego i roztańczonego. Każdą okazję wykorzystywali do świętowania, zbierania się w duże grupy, oddawania czci bogom, przodkom i naturze. Istnieje wiele elementów powtarzalnych, jak woda i ogień, które pełniły funkcje oczyszczające i ochronne. Oprócz tego, dzielenie się posiłkiem i wspólnymi zbiorami. 

Wszystkie te święta i obchody obecne w słowiańskim kole roku pokazują, że kiedyś ludzie mieli świadomość połączenia z naturą. Darzyli ją szacunkiem i podziwem, ponieważ zdawali sobie sprawę, że ich życie i dobrobyt był w pełni od niej uzależniony. W dzisiejszych czasach eksploatacji i nadużycia nie czujemy już tej więzi, co doprowadziło do zanikania pór roku i zaburzenia dawnego cyklu życia. Warto jednak czasami się zatrzymać i zaobserwować zmiany zachodzące w naturze i ile stracimy jeśli dalej będziemy ją niszczyć.    

 

Źródła:

„Rzeka” Karolina Milik www.karolinamilik.com

„Mitologia Słowian” Aleksander Gieysztor

Zdjęcia źródła:

Jaryło / Jarowit. Autor: DuszanB

Noc Świętojańska Henryk Siemiradzki

Noc Kupłay http://powiat.hajnowka.pl/aktualnosci/kartka-z-kalendarza-24-06-wigilia-sw-jana-noc-kupaly-palinocka-sobotka 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane posty

toltekowie wierzenia milosc toltekow
Terapie holistyczne

Terapie holistyczne

Testowy wpis Test test test cytat test Test test test cytat test Test test test cytat test Test test test cytat test Test test test

Czytaj więcej »
Serwis edukacyjny

8 świadomości – czyli stany umysłu nieoświeconego

Dopóki nie osiągniemy oświecenia, umysł funkcjonuje jako osiem różnych świadomości. Osiem świadomości (skt. aṣţavijñāna, chiń. 八識 bashi, kor. p’alsik, jap. hasshiki, wiet. bát thức) − termin buddyjski wyróżniający następujące rodzaje świadomości: Pierwszych pięć świadomości jest związanych z

Czytaj więcej »

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera

YouTube

Dziennik do autoterapii wdzięcznością

Festiwal Wibracje 2023