symbolika szamanska grzechotka szamanska

Wpis gościnny.

Więcej na temat kultury Shipibo znajdziesz na stronie www.godlikeforyou.com.

// Kakao ceremonialne, grzechotki, akcesoria //


Historia plemienia Shipibo-Conibo

Shipibo-Conibo to rdzenni mieszkańcy osadzeni wzdłuż rzeki Ukajali w amazońskim lesie deszczowym w Peru. Dawniej były to dwie grupy – Shipibo i Conibo, ostatecznie stały się jednym odrębnym plemieniem poprzez małżeństwa mieszane i wspólnotowy rytuał. Są obecnie znane jako ludzie Shipibo-Conibo.

Dziś te indiańskie kultury stanowią jedność, a ich złożona kosmologia została ściśle powiązana ze sztuką jak i tradycyjnymi rytuałami. Shipibo-Conibo wierzą, że kosmos podzielony jest na cztery ćwiartki. Ten tzw. Kosmiczny Krzyż odzwierciedla zarówno budowę całego wszechświata, jak i wiecznego ducha człowieka, który jest z nim połączony nierozerwalną nicią. Indianie twierdzą również, że w jego centrum promieniuje Słońce, będące duchowym domem wszelkich istot.

Maestro Jose Lopez z plemienia Shipibo

Historia grzechotki Shipibo

W Ameryce Południowej grzechotka szamana jest najświętszym narzędziem. Uważa się, że ucieleśnia święte siły kosmosu poprzez swoje dźwięki, cechy strukturalne, zawartość i połączenie z szamańskim transem.

Grzechotka z tykwy opisana jest jako dźwięk Stworzenia. Historie stworzenia opowiadają o pierwszym dźwięku – migotliwym dźwięku, który rozchodził się we wszystkich kierunkach. To był dźwięk „myśli Stwórcy”. Nasiona tykwy uosabiają głos Stwórcy, ponieważ są źródłem nowo stworzonego życia. Nasiona w grzechotce rozpraszają iluzje świadomego umysłu, zasiewając nasiona czystego i jasnego umysłu.

Poszczególne części grzechotki również symbolizują struktury świata. Uchwyt jest osią pionową, która wznosi się do Królestwa Niebieskiego. Górny świat jest reprezentowany przez wielką tykwę grzechotkową, która zawiera duchy. Połączenie główki grzechotki z rękojeścią symbolizuje połączenie męskiego i żeńskiego pierwiastka we wszechświecie, akt zapłodnienia, który nadaje brzmieniu instrumentów twórczą moc szamańską.

Z szamańskiego punktu widzenia dbanie o grzechotkę i właściwe jej granie podczas rytuału wypełnia przeznaczenie ludzkiego ducha – utrzymanie porządku istnienia.


Powtarzający się dźwięk grzechotki, podobnie jak bębna, pomaga wywołać stany transowe.

Drżenie grzechotek tworzy wysokie częstotliwości, które uzupełniają niskie częstotliwości uderzeń bębna. Wysokie tony grzechotek rezonują w górnej części ciała i głowy. Niskie tony bębnów działają przede wszystkim na brzuch, klatkę piersiową i narządy równowagi, stymulując impuls do ruchu. Grzechotki stymulują ścieżki nerwowe o wyższej częstotliwości w korze mózgowej niż bębny.

Wysokie częstotliwości grzechotek działają na górne czakry, a niskie tony innych instrumentów pobudzają dolne czakry odpowiedzialne za ruch.

Cyklicznie powtarzające się dźwięki grzechotek, bębnów jak i innych instrumentów wywołują stany transowe. Grzechotki mają wysokie częstotliwości, które doskonale uzupełniają się z niskimi częstotliwościami ceremonialnych instrumentów tj. bębna, didgeridoo, djembe.

Tradycyjnie grzechotka używana jest w rytuałach Shipibo ayahuasca. Ten etniczny instrument zrobiony jest z naturalnych roślin występujących w dżungli i ręcznie rzeźbiony przez tamtejszych Indian.

Dźwięk grzechotki rozprasza iluzje świadomego umysłu, aby mógł stać się przejrzystym.

Bębny i grzechotki doskonale się uzupełniają, dzięki czemu jest możliwe przeżycie głębokiej „szamańskiej podróży”. Spróbuj wejść w trans dzięki tym instrumentom!


Oryginalne grzechotki Shipibo są dostępne na stronie sklepu. >>> KUP TUTAJ >>> godlikeforyou.com

Symbolika szamańska Shipibo

Każde zdobienie grzechotki ma swoje głębokie znaczenie. Pojawiające się motywy roślinne, zwierzęce i geometryczne nawiązują do legendarnych symboli i historii plemienia.

Szczególne znaczenie w trakcie rytuałów ma połączenie z 4 kierunkami świata oraz energiami, które reprezentują zwierzęta “opiekuńcze” z tzw. Kołem Medycyny Inków.

To duchowa podróż przez cztery kierunki świata. Ukryta w niej potężna mądrość przetrwała między innymi dzięki długowiecznym szamanom Q’ero z Peru, u których uczył się sam Alberto Villoldo, znany z rozpowszechniania tej wiedzy w zachodnich kulturach. Medycyna Inków uzdrawia naszą więź z “ayni” – czyli właściwą relację z wszechświatem, ponadczasowością, jak i starożytnymi przodkami, manifestującymi się w “tu i teraz”.

Podczas uzdrawiania Shipibo-Conibo wykorzystują lecznicze pieśni “Icaro”, które zapewniają ochronę podczas roślinnych ceremonii, jaki i przynoszą choremu mądrość oraz dostatek. Koło Medycyny Inków reprezentują cztery odrębne kierunki świata, symbolizowane przez zwierzęce archetypy. Możemy znaleźć je w zdobieniach tradycyjnych grzechotek szamańskich.

symbole szamanskie orzel waz koliber jaguar

WSCHÓD – ORZEŁ

Wśród indiańskich wierzeń orzeł uważany jest za króla wszystkich latających stworzeń. Powiązany jest z żywiołem powietrza, reprezentuje okres wiosny i towarzyszącą jej odnowę. Orzeł jako zwierzę mocy ułatwia nam patrzenie w przeszłość i czerpanie z niej wiedzy, którą możemy wykorzystywać w przyszłości.

POŁUDNIE – WĄŻ

Wąż to symbol transformacji i uzdrowienia, które dokonuje się w nas poprzez “zrzucanie skóry”, czyli podczas uwalniania się od licznych warstw przeszłości. To zwierzę związane jest z kosmiczną świadomością oraz doświadczaniem życiowych zmian bez oporu. Wąż mówi dodatkowo o tym, że wszystkie ziemskie stworzenia są sobie równe i powinny sobie nawzajem pomagać, a nie szkodzić.

ZACHÓD – JAGUAR

Jaguar związany jest z holistyczną adaptacją do nowej rzeczywistości za pomocą wszystkich części ciała. Połączony jest głównie z lunarną energią, przez co skrywa wszelkie tajemnice o niewidzialnych wymiarach. Polujący w dżungli indianie bardzo często naśladują zachowania tego dzikiego kota, gdyż jest on niezwykle cichy i wie, w którym momencie należy ujawnić swoją obecność. Osoby leczone pod patronatem Jaguara powinny uczyć się utrzymywać odpowiednie tempo pracy oraz nie działać zbyt pochopnie.

PÓŁNOC – KOLIBER

Koliber uczy nas akceptowania siebie i doceniania piękna teraźniejszej chwili. Ten tańczący w powietrzu ptaszek zachęca również do szczerego śmiechu oraz poszukiwania szczęścia w najdrobniejszych rzeczach. Koliber wzmacnia właściwości lecznicze wszelkich roślin, które rosną w naszym środowisku, aby nas chronić i uzdrawiać.

Amazońskie plemię Shipibo-Conibo zwraca również uwagę na inne zwierzęta, które pełnią niebagatelną rolę w świecie duchów.

KROKODYL

Krokodyl uważany jest za pokojową istotę, zdolną do całkowitego zrozumienia dualności świata – Yin i Yang. Jako zwierzę mocy wymaga od nas rozwijania intuicji, która pomaga przetrwać w niebezpiecznej dżungli. Zachęca również do przezwyciężania strachu i zachowywania równowagi, nawet gdy tracimy grunt pod nogami.

MOTYL

Ten wielobarwny owad jest symbolem przemiany i odradzania się życia. Pozwala pożegnać się nam z przeszłością i starymi zachowaniami, które hamują rozwój. Zachęca dodatkowo do cieszenia się z życia, wykorzystywania mądrze naszych zdolności oraz daje wgląd w głębsze zrozumienie cyklów przyrody.

SOWA

Sowa jako zwierzę-duch obdarza człowieka nie tylko mądrością, ale również i intuicją, wizjami oraz drogocenną wolnością. Ten nocny ptak kocha wszelkie tajemnice i docieranie do ukrytej prawdy. W trudnych chwilach pomaga podejmować odpowiednie decyzje, jak i pozwala nabrać dystansu do przykrych sytuacji, których zaznaliśmy w minionej przeszłości.

PAPUGA

Od setek lat pióra papug używane były w terapii kolorem i światłem. Papugi uczą nas, kiedy należy milczeć, a kiedy otwarcie się o czymś wypowiadać. Dodatkowo są zdolne do wyciągania człowieka z depresji i dodawania mu otuchy w walce o lepsze życie.


Każdy tradycyjny projekt graficzny ma swoje określone znaczenie, aby przynieść uzdrowienie, mądrość, ochronę lub przyciągnąć dostatek. Te „pomysłowe modlitwy” mogą być śpiewane przez Shipibo, ponieważ każdy wzór działa również jako ścieżka muzyczna, zwana „Icaro”. Element projektu i „Icaro” działają spójnie, przenosząc moc uzdrawiania oraz błogosławieństwa poprzez dźwięk oraz wzór.


KRZYŻ SHIPIBO

Krzyż reprezentuje konstelację gwiezdną o nazwie Krzyża Południa, która dominuje na nocnym niebie i dzieli kosmos na cztery ćwiartki. Przecięcie ramion krzyża jest centrum wszechświata i staje się tzw. Kosmicznym krzyżem. Reprezentuje wiecznego ducha i zjednoczenie aspektu męskiego oraz żeńskiego. To także cykl życia i śmierci, który przypomina nam o wielkim akcie prokreacji nie tylko wszechświata, ale także ludzkości i nas samych.


Więcej na temat kultury Shipibo znajdziesz na stronie www.godlikeforyou.com.

// Kakao ceremonialne, grzechotki, akcesoria //